Interpelacja w sprawie wypłaty wynagrodzenia dla nauczycieli za okres strajku

12 kwietnia 2019 roku w Biurze Rady Miejskiej złożyłem interpelacje radnego w sprawie wypłaty wynagrodzenia dla nauczycieli za okres strajku. (tekst interpelacji)

Również tego samego dnia na maila Starostwa Powiatowego w Węgorzewie wysłałem wniosek mieszkańca w sprawie wynagrodzenia nauczycieli za okres strajku. (tekst wniosku) (mail)

Mam nadzieję, że Pan Burmistrz oraz Pani Starosta przechylnie spojrzą na takie rozwiązanie. Dzięki takiej postawie okażemy nauczycielom solidarność i pokażemy, że nie są sami w walce o swoją godność, jakość polskiej edukacji i przyszłość młodych pokoleń.

Drodzy nauczyciele jestem całym sercem z Wami.

ODPOWIEDZI NA INTERPELACJE I WNIOSEK

Odpowiedź Burmistrza Węgorzewa (treść)

  • Argument z orzeczenia SN jest o tyle chybiony, że nikt nie twierdzi, że pracownikom za okres strajku wynagrodzenie się należy. Nie należy sie i to wynika z konkretnego przepisu.
  • Ale też wiadomo, że źródłami prawa pracy jest nie tylko Kodeks Pracy, ale również układy zbiorowe. Układ zbiorowy co do zasady może zmienić postanowienia ustawy, jedyne zastrzeżenie w tym zakresie jest takie, że jest to przepis semidyspozytywny tzn. możemy zmienić zasady przewidziane w przepisie ustawy, ale tylko na korzyść pracownika.
  • Właśnie tym przepisem posługujemy się podpisując zbiorowe porozumienie ze strajkującymi, że np. 1. uznajemy ich postulaty w 90 % 2. w ramach za odstąpienie od 10 % strajkującym wypłacamy wynagrodzenie za okres strajku.
  • Rozwiązanie jest legalne w świetle obowiązujących przepisów co potwierdzają opinię prawne.

Odpowiedź Starosty Węgorzewskiego (treść)

Możesz również polubić…

2 komentarze

  1. Dorota pisze:

    Dziękuję Mateuszu?

  2. Girl pisze:

    I tak niech starzy uczą się od młodych. To mój Radny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *