Interpelacja oraz wniosek w sprawie remontu Placu Wolności oraz nabrzeża rzeki Węgorapa (aktualizacja 10.10.2023 rok)

10 października 2023 roku Gmina Węgorzewo otrzymała dofinansowanie na przebudowę Placu Wolności w Węgorzewie.

Wnioskowana kwota 5 000 000,00 zł

Kwota dofinasowania 4 500 000,00 zł

21 września 2020 roku w imieniu grupy 11 Radnych Rady Miejskiej złożyłem wniosek do budżetu Gminy Węgorzewo. ?? Wnioskujemy w nim o wpisanie do budżetu dwóch zadań inwestycyjnych.

? „Projekt przebudowy obszaru od ul. Zamkowej do rzeki Węgorapa – Brama Mazur” o wartości 75 000,00 zł.   

? „Wykonanie I etapu przebudowy obszaru od ul. Zamkowej do rzeki Węgorapa – Brama Mazur” o wartości 600 000,00 zł.   

22 listopada 2019 roku otrzymałem odpowiedź na interpelację. (odpowiedź)

7 listopada 2019 roku w Biurze Rady Miejskiej złożyłem interpelacje radnego w sprawie remontu Placu Wolności oraz nabrzeża rzeki Węgorapa. (interpelacja)

Wygląd Placu Wolności oraz nabrzeża rzeki Węgorapa pozostawiają wiele do życzenia. W 2016 roku powstała koncepcja zagospodarowania w/w miejsc, niestety do dziś nie ma żadnych efektów. W związku z tym, złożyłem interpelację radnego w tej sprawie prosząc o zajęcie się problemem.

Główne korzyści remontu Placu Wolności oraz nabrzeża rzeki Węgorapa

  • Remont spowoduje otwarcie Węgorzewa na wodę, obecnie jak widzimy na zdjęciu poniżej  idąc główną ulicą turysta nawet nie zauważy, że jest 200 metrów od rzeki.
  • Plac Wolności obecnie oprócz imprez nie jest używany, jego remont spowoduję powstanie prawdziwego centrum miasta, które skupi wokół siebie restauracje, miejsca spotkań mieszkańców i turystów.
  • Powstanie „Bramy Mazur”, która pozwoli nam ukazać Węgorzewo jako początek Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich na północy.

Uważam, że po pierwsze należy przygotować projekt na podstawie koncepcji z 2016 roku. Nie oznacza to jednak, że należy przenieść ją jeden do jednego. W tej kwestii należy przeprowadzić konsultację społeczne, ponieważ to mieszkańcy naszej gminy będą korzystać z tych inwestycji i to oni muszą się z nimi utożsamiać i być z nich dumni.

Pewnie zadajecie sobie teraz pytanie: skąd na to wszystko pieniądze?
Nikt nie każe nam realizować tego projektu w jeden rok. Uważam, że należy podzielić inwestycję na kilka etapów. Priorytet to remontu nabrzeża rzeki Węgorapa oraz obszaru między pocztą, a zamkiem. Jeśli w ciągu następnych lat uda nam się pozyskać środki zewnętrzne to super. Ale aktualnie nie widać takich możliwości. Oczekując, wpędzimy się w kolejne lata marazmu. A czy mamy na to czas, gdy sąsiednie miasta nam uciekają…?

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *